Autor |
Wiadomość |
Paulina |
Wysłany: Wto 14:27, 23 Sty 2007 Temat postu: kanion Colca |
|
http://www.odkrywcy.com/FotosPeruBol04ColcaCanyon.htm
Kanion Colca
Majestatyczny, niezwykły i wciąż tajemniczy kanion Colca jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Peru. Jest dużo węższy i ponad dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. W 1984 roku kanion Colca został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najgłębszy kanion na Ziemi.
Świetność kanionu rozpoczęła się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Rozpoczęto wówczas realizację gigantycznego projektu irygacyjnego Majes, mającego na celu doprowadzenie wody w rejony pustynne. Droga, która przy okazji wybudowano, umożliwiła łatwe połączenie z doliną i kanionem Colca. Jednak najbardziej znaczącą rolę w promowaniu kanionu odegrała grupa Polaków z Klubu Kajakowego "Bystrze". Podczas wyprawy Canoandes79 jako pierwsi "ujarzmili" rzekę i zdobyli kanion. Ten niebywały wyczyn od razu został nagłośniony w mediach, a po latach okrzyknięty jednym z największych odkryć geograficznych XX wieku.
Kanion Colca ma około 120 km długości i rozciąga się pomiędzy Kordylierami Ampato i Chila. Można go podzielić na 3 części (wg. Majcherczyk, 2002):
- Cruz del Condor. Miejsce najliczniej odwiedzane przez turystów za sprawą szybujących kondorów. W pełnej odsłonie znajdują się ściany (do 1300 m wysokości) oraz dno kanionu.
- Cabanaconde - Canco. Część kanionu dostępna dla uczestników pieszych wędrówek do puebla Canco. Oddalona od inkaskich ścieżek, z szeregiem kaskad nazwanych przez Polaków, wodospadami Jana Pawła II.
- Canco - Andamayo. Najgłębsza część kanionu, gdzie ściany przekraczają 3200 m wysokości. Na tym odcinku kanion łączy się z Doliną Wulkanów. Można tu także podziwiać efektowne ujścia rzek Mamacocha oraz Ayo do kanionu.
Kanion Colca ma założenia tektoniczne. Powstał na uskoku tektonicznym, który rozcinał masyw górski na wysokości wioski Pinchollo (Cordova Aguilar,1999). W powstałą szczelinę wdarła się rzeka Colca. Efektem jej erozyjnej działalność oraz milionów lat jest obecny kształt i wygląd kanionu. Powstanie kanionu jest równie ciekawe, co jego budowa geologiczna. Ściany składają się z serii skał osadowych i magmowych. Najstarszymi, odsłaniającymi się na powierzchni są prekambryjskie skały wulkaniczne i metamorficzne, budujące cokół krystaliczny (grupa Mejes-Colca). Mezozoik reprezentowany jest przez jurajskie (grupa Yura) oraz kredowe serie osadowe. Są to przede wszystkim piaskowce, łupki, wapienie, zlepieńce oraz mułowce. Skały te rozcięte są przez liczne intruzje granitowe, tonalitowe, dacytowe i diorytowe wieku kreda/paleogen.
Od neogenu zaznaczała się wzmożona aktywność wulkaniczna. Serie miocenu rozpoczynają brekcje, lawy andezytowe i trachybazaltowe z tufami i konglomeratami (grupa Tacaza). Na serie plioceńskie składają się andezyty, dacyty, ignimbryty, tufy i konglomeraty (grupa Barosso), a plejstocen reprezentują trachyandezyty i dacyty z wkładkami tufów (grupa Ampato). Konglomeraty rzeczne i muły jeziorne (grupa Colca) są charakterystyczne dla przełomu plejstocenu i holocenu. Najmłodszymi osadami są młode holoceńskie lawy, zbudowane z fenoandezytów, bazaltów oliwinowych i fenodacytów (formacja Andahua) (Paulo i Gałaś, 2005) oraz aluwia, wykształcone prawie wyłącznie jako żwiry z piaskami. |
|
|